Użytkownik:
Hasło:

Segregacja śmieci

Dom » Sprzęt domowy

(5.0) głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Artykuł dodano: 2010-06-08 15:57:53
Autor: PR Solution
Segregacja śmieci
Segregacja śmieci

Segregacja odpadów w Polsce staje się co prawda coraz bardziej popularna, ale nadal wiele osób twierdzi, że to nie dla nich. Wynika to z braku czasu, możliwości, a chyba przede wszystkim braku chęci.

Segregacja odpadów kojarzy nam się z dużym wysiłkiem, wyobrażamy sobie kilka ogromnych pojemników, zajmujących większą część kuchni, do których próbujemy wyrzucać odpowiednie odpadki, myląc się raz po raz.

Czy segregacja ma sens?

Niestety zdarza się też tak, że po zapełnieniu kosza, dźwigamy kilka posegregowanych worków do publicznego kontenera, gdzie wszystkie odpady zabierane są przez jedną śmieciarkę i trafiają na wspólne wysypisko. Wtedy powstaje pytanie i czy domowa segregacja śmieci ma sens?

Jak najbardziej tak. Segregacja ułatwia recykling śmieci czyli ich wtórną przeróbkę. Otrzymuje się w ten sposób butelki plastikowe, papier toaletowy, a nawet paliwo zasilające fabryki, elektrociepłownie itp.

Specjalne kontenery na osiedlach

Na wielu osiedlach pojawiają się już specjalnie oznakowane kontenery, przeznaczone na plastik, szkło, makulaturę itd. Wywozi się je osobno, nie kumulując na wysypisku.

Ważne jest, by wrzucać odpowiednie odpadki do odpowiedniego pojemnika, bo odpady źle posortowane zwykle nie są wywożone. W ten sposób wyrabia się nawyk dbania o środowisko.

Daj dobry przykład

Na Zachodzie praktyki te są normą, w Polsce dopiero uczymy się ekologicznych nawyków. Dlatego nie zasłaniaj się postawą sąsiada, wyrzucającego wszystko do jednego kubła lub wywożącego śmieci do lasu. Zacznij dawać dobry przykład.

Kilka rad, jak ułatwić segregację

Przyda się obszerny kosz składający się z kilku osobnych pojemników, zajmujący 1 szafkę, najlepiej obok zlewozmywaka. Dużym udogodnieniem jest śmietnik przymocowany do frontu, by ciągnąć za uchwyt wysuwać cały kosz. W ten sposób masz pełny dostęp do wszystkich pojemników.

Kosz na śmieci

Do codziennej segregacji śmieci dobrze nadaje się np. kosz PULLBOY Z (Peka). Jest on mocowany do frontu i składa się z 2 lub 4 pojemników o różnej wielkości w zależności od wolnej przestrzeni w kuchni.

Odpowiednie worki na odpady

Ważny jest też wybór odpowiednich worków na śmieci. Zasada jest taka:

- worki białe: szkło
- worki niebieskie: papier
- worki żółte: tworzywa sztuczne, plastik, aluminium
- worki zielone: odpady biodegradacyjne (odpadki kuchenne, liście, trawa)

Segregacja następuje w chwili wyrzucania śmieci. Wystarczy chwila zastanowienia i odpowiedni odpadek ląduje w odpowiednim worku. Na początek warto worki podpisać, po krótkim czasie segregacja stanie się rutyną i wejdzie Ci w krew.

Aby śmieci zajmowały mniej miejsca

Ważne też, by śmieci przed wyrzuceniem zgniatać, np. butelki czy kartony po mleku i soku. To znacznie zmniejsza ich objętość, co pozytywnie wpływa na wielkość wysypisk śmieci, ale też znacznie opóźnia moment wyniesienia śmieci do kontenera.

www.peka.pl

Newsletter

Spodobał się Tobie artykuł? Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o podobnych artykułach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.
Aby umieścić komentarz wpisz jego treść. Komentarze obraźliwe, wulgarne i łamiące polskie prawo będą usuwane!
Twój komentarz*:
Pseudonim:
* - wypełnienie pola jest wymagane

Przeczytaj również

Domowe oszczędzanie

Jeśli denerwują cię stale rosnące wydatki w domu i chciałbyś mieć więcej pieniędzy, zacznij rozsądnie gospodarować tym, co już masz, a oszczędności pojawią się same

Porządek musi być

Przechowywanie drobiazgów to odwieczny problem w każdym domu. Codziennie przybywa nam książek, płyt, zabawek, dokumentów, elementów garderoby i wszelkich pamiątek

Bezpieczne place zabaw

Jakie wymogi musi spełniać plac zabaw by był bezpieczny? Jak sprawdzić, czy miejsce zabaw nie zagraża zdrowiu lub życiu dziecka? Oto kilka rad i norm

Ostatnie komentarze

Czasem nie trzeba robić wielkiej rewolucji w mieszkaniu, a tylko trochę się dodatkami pobawić i można w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób zmienić wystrój i styl pomieszczenia...
Sokmentowano: Wprowadź wiosnę do wnętrz
Autor: decoroom

Na pewno warto też przy aranżacji trochę przestrzeni zostawić dla dziecka, żeby tez jakieś pojedyncze elementy, czy kolorystykę wybrało pod siebie, w końcu to ono tam będzie najwięcej czasu spędzało...
Czy dywan jest potrzebny, czy nie to tak naprawdę obecnie sprawa czysto aranżacyjna, niż praktyczna i użytkowa...

Skuteczna reklama

20 tys. odsłon dziennie
na ile dni chcesz

tylko 4 zł dziennie

Społeczność

Posiadamy:
30109 użytkowników,
589 artykułów,
478710 postów.
1407 ubrań,
1105 przepisów,
164 wnętrz,

Newsletter

Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

120,00 zł
35,00 zł
85,00 zł

Ostatnio na forum


Super Domek
Super Domek - kobiecy portal - 2006
Lukana Łukasz Piernikarczyk