Użytkownik:
Hasło:

Żelazko - jakie kupić

Dom » Sprzęt domowy

(5.0) głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Artykuł dodano: 2007-09-19 14:09:56
Żelazko - jakie kupić
Żelazko - jakie kupić

Mało kto lubi prasować, no ale tak się składa, że żelazko w domu musi być. A im lepsze, tym łatwiejsze prasowanie. Zatem zanim je kupisz, przeczytaj.

Stopa to podstawa

Najważniejsza w żelazku jest stopa, czyli podstawa. To od niej zależy, jak będzie przesuwało się żelazko po materiale. Musi być trwała, odporna na zarysowania i nie powodować wyświecania materiału. Producenci szukają coraz lepszych materiałów do wykonywania stóp, tak by dobrze sprawowały się z każdym typem materiału. 

Kupując żelazko, zwróć uwagę na kształt i rozmieszczenie otworów w stopie, przez które wydobywa się para ułatwiająca prasowanie. Najlepiej, gdy są one ułożone wzdłuż boków, w dwóch grupach. Prasowanie materiału wokół guzików ułatwi rowek wzdłuż krawędzi stopy.

Wybór temperatury

Wszystkie żelazka mają regulację temperatury, bo jak wiadomo, różne materiały należy prasować różnie rozgrzanym żelazkiem (najlepiej zawsze przed rozpoczęciem prasowania sprawdzić temperaturę na wewnętrznej stronie materiału, jeśli nic nie przywiera,  temp. nie jest za wysoka). Niektóre modele mają ekraniki z wyświetlaną informacją o poziomie wody, ilości pary i temperaturze stopy.

Para wodna musi być

Równie istotne w żelazku jest wytwarzanie pary wodnej, która zdecydowanie ułatwia prasowanie. Najlepiej wybrać żelazko, które ma regulowaną ilość wytwarzania pary, ponadto dobrze, gdy żelazko ma funkcję uderzenia pary (jedorazowe silne uderzenie pary) przydającą się przy opornych zagnieceniach. Warto poszukać też żelazka,  które wytwarza parę w pozycji pionowej, można wtedy zaprasować np. zagniecenie na firance, bez zdejmowania jej z karnisza. No i funkcja zimnej stopy - przy minimalnym nagrzaniu stopy prasuje się praktycznie sama parą delikatne materiały, np. rajstopy.

Duży zbiornik na wodę

Do prasowania nowoczesnymi żelazkami niezbędna jest woda. Warto wybrać żelazko z dużym zbiornikiem na wodę (np. 350 ml), aby co chwila go nie zapełniać. Prócz pary, zużywa się ona na spryskiwanie materiału. Zwróć uwagę, by żelazko miało "blokadę kapania", wtedy para nie będzie skraplać się przy niskich temperaturach powodując zacieki na materiale. Natomiast im wyższa moc żelazka (od 350 do 2400 W), tym szybciej się rozgrzewa.

Newsletter

Spodobał się Tobie artykuł? Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o podobnych artykułach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.
ruda
Data: 10-03-2008
bardzo brzydkie to moja opinia

Przeczytaj również

Prasowanie męskiej koszuli

Nie od dziś wiadomo, że koszula potrafi odmienić mężczyznę wizualnie. Dobrze dobrany kolor, krój i materiał to klucz do dobrej prezencji
Autor: Anell
Skomentuj

Piekarnik niezbędny w kuchni

W piekarniku upieczemy świąteczny makowiec, urodzinowy tort, kurczaka, pizzę lub szaszłyki

Jak czyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika jest konieczne, gdyż spalające się resztki i pozostałości tłuszczu mogą zepsuć aromat kolejnych przyrządzanych potraw

Skuteczna reklama

20 tys. odsłon dziennie
na ile dni chcesz

tylko 4 zł dziennie

Społeczność

Posiadamy:
23240 użytkowników,
586 artykułów,
52592 postów.
1407 ubrań,
1055 przepisów,
157 wnętrz,

Newsletter

Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

2,00 zł
19,00 zł
30,00 zł

Ostatnio na forum


Super Domek
Super Domek - kobiecy portal - 2006
Lukana Łukasz Piernikarczyk