Użytkownik:
Hasło:

Wielkanoc - tradycje i zwyczaje

Święta » Wielkanoc

(4.0) głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Artykuł dodano: 2008-02-25 12:02:24
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje
Wielkanoc - tradycje i zwyczaje

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Choć poprzedza go dość smutny okres Wielkiego Postu, same Święta to czas radości i odnowy, tym bardziej, że zwiastują nadejście wiosny. Wielkanoc jest świętem ruchomym - może wypaść najwcześniej 21 marca, najpóźniej 25 kwietnia (w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca)...

Wielki Tydzień 

Kulminacją Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień poprzedzający same Święta. Natomiast ostatnie trzy dni Wielkiego Postu - Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania (poranek) znane są jako Triduum Paschalne, kiedy to w kościele chrześcijańskim odbywają się najważniejsze uroczystości w ciągu całego roku.

Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek swoje swięto obchodzą księża, wieczorna msza w tym dniu szczególnie upamiętnia ustanowienie Eucharystii przez Chrystusa. To jest ostatnia msza, jaka odbywa się w kościele aż do sobotniej liturgii Wigilii Paschalnej. W Wielki Piątek odbywają się uroczystości przy Ciemnicy i Bożym Grobie, nie słychać wówczas dzwonków a jedynie tępy dźwięk kołatek. To najsmutniejszy dzień w roku chrześcijańskim, w którym do późnego wieczora odbywają się adoracje Krzyża i czuwania.

Święconka

Dla wielu Święta rozpoczynają się jednak dopiero w sobotni poranek, wraz ze święceniem pokarmów. Tradycyjnie do koszyczka wkłada się malowane jajka - symbol nowego życia i tych Świąt, baranka - symbol umęczonego Jezusa, kawałek chlebka, szynkę, sól, pieprz, słodkiego zajączka i inne pokarmy wg uznania. Z koszyczkiem udajemy się do kościoła, aby ksiądz poświęcił to, co będziemy wspólnie spożywać. Dawny zwyczaj nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, aby wypędzić złe moce z gospodarstwa.

Potrawy Wielkanocne

Jeszcze w sobotę tradycyjnie obowiązuje post i nie jada się potraw mięsnych ani wędliny. Dopiero w niedzielę stoły uginają się od pysznych szynek i mięsiwa. Z ciast tradycyjnie na Wielkanoc piecze się baby wielkanocne i mazurki - ciasto przekładane masą, marmoladą i bogato dekorowane lukrem i bakaliami. Oczywiście najważniejsze jest jajko - wszędobylski element tych Świąt. Jak nakazuje tradycja jaja za sprawą wprawnych i mniej wprawnych rąk zmieniają się w kolorowe pisanki, które można malować ręcznie, kolorować specjalnymi farbkami lub łupinami z cebuli. Dodatkowo też tworzy się wzory nożykami itp.

Uroczystości kościelne

Ale jeszcze trochę o uroczystościach kościelnych. W sobotni wieczór znów odbywają się ważne obrzędy - liturgia Wigilii Paschalnej, na której m.in. święci się wodę i świece. Liturgia kończy się zwykle procesją rezurekcyjną.

Natomiast wczesnym porankiem w niedzielę dzwony zwołują na Rezurekcję ogłaszając tym samym Zmartwychwstanie Chrystusa. Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, rozpoczynająca się przy Grobie Pańskim, następnie dookoła kościoła, przy którym dawniej tradycyjnie usytuowany był cmentarz, aby również zmarłym ogłosić zmartwychwstanie. Nieodzownym hasłem tego okresu w kościele jest radosne Alleluja !!!

Zajączek czyli szukamy prezentów

W domach w tym czasie zasiadamy do uroczystego śniadania, przy którym dzielimy się jajkiem. Dzieci zgodnie ze zwyczajem powinny bardzo dokładnie rozglądać się po pokoju, bo gdzieś tam mógł schować się zajączek - upominek świąteczny :)

Śmigus Dyngus


A w poniedziałek żadna ładna panna nie zazna spokoju, bowiem nadszedł śmigus - dyngus inaczej lany poniedziałek. Dawniej śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu, chorób a w późniejszym czasie także i z grzechu. Dyngus natomiast to wykupienie się pisankami od podwójnego lania. Z czasem te dwa obyczaje połączyły się w jedno i dziś panny polewane są przez panów wodą lub perfumami, za co otrzymują (nie wiedzieć czemu) pisanki lub słodycze :)

Jest jeszcze wiele innych wielkanocnych zwyczajów wychodzących się z bogatej niegdyś tradycji ludowej, np. wieszanie Judasza, dziady śmigustne, palma wielkanocna, siuda baba, jednak są one już dziś rzadko pielęgnowane, a w miastach praktycznie nie znane.
 

Newsletter

Spodobał się Tobie artykuł? Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o podobnych artykułach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.
loca
Data: 18-04-2011
Średni...:/

Gość
Data: 18-04-2011
Średni...:/

angelaa
Data: 29-03-2010
suuper ... ;] bardzo ciekawo rozwinięte ... ;))

k.ko
Data: 14-04-2009
super stronka!!

k.ko
Data: 14-04-2009
super stronka!!

wielkanocny kurczaczek niech zyje tibia ots
Data: 18-03-2008
moglo by byc wieksze zdjecie

lajkonik
Data: 03-03-2008
nie podoba mi się

Przeczytaj również

Wielkanoc - ozdoby świąteczne

Wraz z nadejściem Wielkanocy nasze domy oddychają tchnieniem wiosny, nabierają jasnych i radosnych kolorów, cieszących oko i serce

Styl paryski w wystroju wnętrz

Paryż to miejsce, w którym kreuje się moda i najnowsze trendy, a jednocześnie pielęgnowane są wspomnienia przeszłości, widoczne w detalach, kolorach i formie składające się na paryski styl

Poszukiwanie niani przez Internet

Rodzice szukający niani dla swojego dziecka coraz częściej korzystają z Internetu

Ostatnie komentarze

Czasem nie trzeba robić wielkiej rewolucji w mieszkaniu, a tylko trochę się dodatkami pobawić i można w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób zmienić wystrój i styl pomieszczenia...
Sokmentowano: Wprowadź wiosnę do wnętrz
Autor: decoroom

Na pewno warto też przy aranżacji trochę przestrzeni zostawić dla dziecka, żeby tez jakieś pojedyncze elementy, czy kolorystykę wybrało pod siebie, w końcu to ono tam będzie najwięcej czasu spędzało...
Czy dywan jest potrzebny, czy nie to tak naprawdę obecnie sprawa czysto aranżacyjna, niż praktyczna i użytkowa...

Skuteczna reklama

20 tys. odsłon dziennie
na ile dni chcesz

tylko 4 zł dziennie

Społeczność

Posiadamy:
30109 użytkowników,
589 artykułów,
478710 postów.
1407 ubrań,
1105 przepisów,
164 wnętrz,

Newsletter

Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

20,00 zł
17,00 zł
19,00 zł

Ostatnio na forum

Ze świata

Dodę i Marylę Rodowicz już kilka lat temu połączyła przyjaźń, którą obie wokalistki chętnie manifestowały. Panie występowały wspólnie na scenie i spotykały się poza nią. Jak Dorota Rabczewska zareagowała na to, że na tegorocznej imprezie Róże Gali gwiazda polskiej estrady pojawiła się w koronie? Czyżby pozycja "królowej" była zagrożona? Obejrzyjcie wideo!
Święta coraz bliżej, w związku z tym wiele osób zaczyna myśleć o prezentach. Wiadomo jednak, że nie każdego stać na zakup takich podarunków. Aktorka Julia Kamińska ma pomysł, jak temu zaradzić.

Super Domek
Super Domek - kobiecy portal - 2006
Lukana Łukasz Piernikarczyk