Użytkownik:
Hasło:

Szycie firan - kurs podstawowy

Szycie » Szycie

(4.0) głosów: 7
Twoja ocena: Zaloguj się
Artykuł dodano: 2010-09-02 06:51:00
Szycie firan - kurs podstawowy
Szycie firan - kurs podstawowy
Szycie firan - kurs podstawowy
Szycie firan - kurs podstawowy
Szycie firan - kurs podstawowy
Szycie firan - kurs podstawowy

Każda kobieta marzy o pięknym domu i pięknych oknach, które są przecież jego wizytówką. Uszycie skomplikowanego wystroju okiennego niestety wymaga czasu i doświadczenia, ale proste firanki, lambrekiny i zasłony są w zasięgu ręki a właściwie maszyny każdej kobiety. Wystarczy spróbować.

Obszywanie brzegów firany

  Na początek warto zacząć od najprostszych firan, kupić wymierzony kawałek materiału i obszyć jego brzegi podwijając dwukrotnie końcówki materiału na szerokość
około 1 cm.

Wykończenie dołu (lamówka, koronka)

Dół firany można wykończyć lamówką, są specjalne lamówki z zaprasowanymi brzegami tak by ułatwić obszywanie. Bardzo ładnie też prezentuje się wszyta na dole firany koronka, jednak musi być ładnie podwinięta z boków, żeby się nie strzępiła. Poza tym w takim przypadku pamiętaj, że niektóre koronki wstępują się po praniu lub prasowaniu (przeprasuj porządnie koronkę przed wszyciem do firany).

Taśma marszcząca

Na górę firany warto wszyć taśmę marszczącą, która powoduje że firana ładnie się układa i przy wieszaniu na karnisz nie trzeba robić zakładek. Jest wiele typów taśm, w sklepach często można pooglądać gotowy efekt marszczeń poszczególnych taśm, najważniejsze to dowiedzieć się, ile potrzeba materiału do danej taśmy, czyli jak marszczy - 2:1, 2,5:1 czy 3:1. Od tego zależy ile materiału na firanę, zasłonę lub lambrekin należy kupić.

Szerokość karnisza a ilość materiału

Jeśli przykładowo szerokość karnisza wynosi 2 m i chcemy uszyć firanę na całą szerokość karnisza, to musimy kupić wielokrotność szerokości karnisza wg marszczenia taśmy. Jeśli taśma marszczy dwukrotnie czyli 2:1 to należy kupić 4 m materiału (plus zapasy na obszycie). I tym samym jeśli taśma marszczy 2,5:1 - materiału kupujemy 2,5 x szerokość karnisza, taśma 3:1 - 3 x szerokość karnisza.

W ten sposób uszyjemy najprostszą firanę, którą można upiąć w ciekawy sposób za pomocą różnych dodatków: klamer, magnesów itp.

  Wraz z nabieraniem wprawy można pokusić się o uszycie bardziej skomplikowanych firan, a pomoże ci w tym nasze forum oraz jego użytkowniczki. Znajdziesz tu wiele inspiracji na wystrój okna oraz gotowych wykrojów. 

Wątki o firanach na forum:

Zdjęcia firan, zasłon z komentarzami:

Szycie lambrekinu

Rolety

Wachlarze

Newsletter

Spodobał się Tobie artykuł? Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o podobnych artykułach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.
Data: 19-02-2013
bardzo podobają mi się lambrekiny wody od jakiegoś czasu szukam wykroju i chciałabym go sama uszyć niestety nie wiem w jaki sposób położyć formę z papieru na materiał tzn nie wiem czy mnie rozumiecie. Chodzi o to, że materiały są szerokości od 1m10cm do 1,5 m. a wymiar trapezu jest np. 3,4m 9 dłuższa podstawa) i przyprostokątna 2,8m. Czy materiał należy zszyć jak domniemam tylko w jaki sposób żeby dobrze układały się wody. Bardzo proszę o pomoc Iza

Data: 06-12-2012
Raczej nie

hania
Data: 14-09-2010
Czy organza kreszowana musi mieć na dole obciążnik aby ładnie się układała? Wysokość firany to 2,5 m

Przeczytaj również

Firany do wnętrz tradycyjnych i nowoczesnych

Wystrój okien jak najbardziej powinien być dopasowany do wystroju całego mieszkania

Firany na każdą kieszeń

www.superdomek.pl/ubrania/561,galeria-firan

Lambrekin woda

Lambrekin to ozdoba okna wisząca na samej górze, niezaleznie od firanki i boków

Ostatnie komentarze

Czasem nie trzeba robić wielkiej rewolucji w mieszkaniu, a tylko trochę się dodatkami pobawić i można w łatwy i stosunkowo niedrogi sposób zmienić wystrój i styl pomieszczenia...
Sokmentowano: Wprowadź wiosnę do wnętrz
Autor: decoroom

Na pewno warto też przy aranżacji trochę przestrzeni zostawić dla dziecka, żeby tez jakieś pojedyncze elementy, czy kolorystykę wybrało pod siebie, w końcu to ono tam będzie najwięcej czasu spędzało...
Czy dywan jest potrzebny, czy nie to tak naprawdę obecnie sprawa czysto aranżacyjna, niż praktyczna i użytkowa...

Skuteczna reklama

20 tys. odsłon dziennie
na ile dni chcesz

tylko 4 zł dziennie

Społeczność

Posiadamy:
30109 użytkowników,
589 artykułów,
478710 postów.
1407 ubrań,
1106 przepisów,
164 wnętrz,

Newsletter

Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!
Kliknij by zobaczyć nasz newsletter.

2,00 zł
30,00 zł
59,00 zł

Ostatnio na forum

Ze świata

Omenaa Mensah od lat pracuje w telewizji. Pogodynka jest przyzwyczajona do pozowania do zdjęć i wywiadów. Okazuje się, że jej 13-letnia córka najwyraźniej ma to w genach. Podczas finału "Top Model" Vanessa rozmawiała z naszą reporterką. Nie dała mamie dojść do głosu. Zobaczcie wideo.

Super Domek
Super Domek - kobiecy portal - 2006
Lukana Łukasz Piernikarczyk