Skocz do zawartości

Użytkownik:
Hasło:

Jak uszyć spódnicę?

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 wacek

• Użytkownicy
  • 12 postów
  • (12 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 07:26

Cześć,
jestem tu zupełnie nowa (od wczoraj). Zajrzałam tu, bo dwa tygodnie temu kupiłam materiał na sukienkę i chciałam ją uszyć według jednego z wykrojów z Burdy. Dodam, że z Burdy nie szyłam od 15 lat, 25 lat temu kończyłam miesięczny kurs kroju i szycia i ogólnie od około 10 lat nic poważnego nie szyłam, poza podwinięciem firanek lub obszyciem zasłonek.
Przez te dwa tygodnie zmieniłam zamiar i chcę uszyć spódniczkę z sześciu klinów, trochę dłuższą, dołem rozszerzaną. Ponoieważ nie kupowałam ostatnio Burd, czy może ktoś trafił na taki i wykrój i pokierowałby mnie, gdzie mam czegoś podobnego szukać (może numer Burdy i rok, jakoś może zdobędę) ? Albo może jakąś książkę? Można potraktować, że jestem "lekko zielona" w szyciu, choć "ciągnie" mnie do maszyny. Może jakieś praktyczne rady macie - materiał jest "lejący" w kropki.
http://www.szycie.org.pl/images/smiles/icon_cry.gif

Pozdrawiam Ula.
PS. Nie jest to pilne, gdyż dopiero będę mogła wziąć się za to po 20 sierpnia.

#2 Hania

• Użytkownicy
  • 235 postów
  • (240 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 08:37

Gdybyś nie znalazła odpowiedniego numeru Burdy, to jast łatwy sposób na te kliny. W burdzie (chyba każdym numerze) znajdziesz zwykłą prosta spódniczkę. Każdą część wykroju musisz osobno przygotowac, ale wg tej samej zasady. Otóż: szerokość bioder każdej częśći dzielisz na 3, potem w odległości 1/3 od środka (przodu i tyłu) zaznaczasz sobie pionową linię, to będzie linia cięcia. Po rozłożeniu całego przodu czy tyłu zobaczysz, że wyszły 3 równe kliny. Ale jeszcze musisz przesunąć zaszewski na tę linię cięcia. Nic prostrzego - zaznaczasz na tej linii dokładnie tak samo, jak w oryginale.
Rozszerzenie. Sama wyznaczasz miejsce rozpoczęcia (linia bioder, kolan, albo w połowie czy innym stosunklu pomiędzy nimi) i o ile cm. Tylko pamiętaj, że nie możesz rozszerzenia mieć na dole spódniczki po linii prostej, bo wyjdą rogi. Jak zaznaczysz sobie, o ile ma być poszerzenie, połaczysz linią prostę, to ta tej linii zaznaczasz taka samą odległość, jak jest od punktu rozszerzenia do dołu spódnicy. Na całym odcinku poszerzenia też dla ułatwienie zaznacz sobie w kilku miejscach tą długość. Wyjdzie bardzo delikatny łuk.
W takich klinach zamek wszywa się w boku, choc sporkałam się, że również w szwie tylnego klina.
Miłego szycia

#3 wacek

• Użytkownicy
  • 12 postów
  • (12 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 08:50

Bardzo dziękuję. Zastanawiałam się nad przerobieniem jakiejś formy właśnie z Burdy, ale nie wiedziałam jak to zrobić. A po Twoich podpowiedziach wydaje się to całkiem proste http://www.szycie.org.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif
. Nie ma to jak fachowa pomoc.
Dzięki i pozdrawiam Ula.

#4 czeremcha2

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • (72 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 11:12

CYTAT("Hania":2f1wxgg9)
W takich klinach zamek wszywa się w boku, choc spotkałam się, że również w szwie tylnego klina.

Wszywanie zamków na środku tyłu jest znacznie łatwiejsze, niż na boku /wszywa się go po linii prostej, a nie po łuku - w niektórych materiałach to już jest wystarczająca katorga, zwłaszcza dla początkującej/, daje lepszy efekt wizualny /lepiej leży/ i łatwiej dopasowywać spódnicę do sylwetki /bo co jak co, ale boczki to każda z nas ma inne

Stara krawcowa jestem ale często idę w ten sposób na tzw. łatwiznę. Chyba, że model kategorycznie wymaga zamka na boku.

Ania

#5 Hania

• Użytkownicy
  • 235 postów
  • (240 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 12:07

CYTAT("czeremcha2":2f62z8z6)
Wszywanie zamków na środku tyłu jest znacznie łatwiejsze, niż na boku /wszywa się go po linii prostej, a nie po łuku

Zgadza się, ale wyobraź sobie, że masz ładnych 6 klinów i nagle jeden tylny (środkowy) jest jeszcze dodatkowo podzielony na pół - to już daje więcej klinów i nie wygląda ładnie (jeżeli komuś zależy na efektownym wyglądzie). W takiej sytuacji chyba lepiej zdecydować się na 8 klinów, wówczas wszywamy po linii prostej.
Ja też wolę po linii prostę, ale czego to się nie robi - czytaj: jak się namęczysz - by coś ładnie się prezentowało.
Aktualnie szyję 2 spódniczki: jedna z 8 klinów rozszerzana dołem (tu zamek po prostej) oraz trapezową (i tu zamek będzie z boku).
Jak będą gotowe, załaczę fotki. Również fotkę bluzeczki zerżnietej z Bon Prix

#6 Ania Piernikarczyk

• Administratorzy
  • 2537 postów
  • (11051 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 17:57

ach wytrawne krawcowe, ale wam zazdroszczę
FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci i fotografią produktową
Krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - strona o rodzinnych parkach rozrywki

#7 czeremcha2

• Użytkownicy
  • 72 postów
  • (72 Cegiełek)

Napisano 09 sierpień 2007 - 18:01

Wytrawne, półsłodkie albo słodkie

Ania

#8 wacek

• Użytkownicy
  • 12 postów
  • (12 Cegiełek)

Napisano 10 sierpień 2007 - 06:51

Dziękuję za te, jakże praktyczne rady. Młoda nie jestem ale w szyciu to mam analfabetyzm wtórny (kiedyś coś umiałam, ale po latach nie ruszania "tego tematu" prawie nic nie pamiętam i wypadłam z "obiegu"). Jeżeli nie jest skomlikowane przerobienie formy z Burdy na osiem klinów (bardziej mi się podoba, ale co nieco trudniej przerobić formę?), to zmienię zamiar i będzie osiem klinów (trochę boję się wszywać suwak "po łuku").
Pozdrawienia dla "wytrawnych, słodkich i półsłodkich" - Ula.

#9 kikaku

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • (23 Cegiełek)

Napisano 10 sierpień 2007 - 12:12

ja mam taka rade troche mojej siostry bo sama to szyc raczej nie bardzo umiem bo nie ksztalcilam sie w tym kierunku, ale czasem cos tam szyje z burdy. kiedys wlasnie chcialam uszyc sobie spudnice z 8 klinow i poprosilam siostry zeby mi pomogla zrobic wykroj ona nie bardzo miala czas wiec tyko daa mi kilka wskazowek i uszyam sama.
najpierw zmierz sie w pasia a pozniej w biodrach. podziel te wielkosci na 8 i juz bedziesz miaa szerokosci klinow w pasie i w biodrach pozostaje tylko teraz wysokosc od pasa do bioder - zrob tak usidz na czyms twardym (najlepiej na stole)prosto i z tylu najlepiej zeby ci ktos pomog zmierz wysokosc od pasa do stolu
jak juz masz te wszystkie liczby narysuj sobie trapez rownoramienny gdzi gora to 1/8szerokosci pasa dol to 1/8szerokosci bioder a wysokosc to wysokosc od pasa do stolu pozniej przedluz ramiona trapezu do dowolnej dlugosci rozszerzajac je bardziej od dolnej podstawy (spudnica bedzie sie rozszerzac) ub tyko przeduz bez poszerzania ub pusc je prostopada do dolnej podstawy (wtedy nie bedzie taka szeroka )oczywiscie jak juz przedluzysz to dolny brzeg delikatnie zaokraglij zeby nie bylo dziobow
to jest chyba taki bardzo uproszczony opis aloe ja uszylam sobie kiedys taka spudnice i to byla moja uubiona spudnica

#10 kikaku

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • (23 Cegiełek)

Napisano 10 sierpień 2007 - 12:16

i jeszcze jedno o czym zapomnialam - musisz jeszcze dodac zapasy na szwy jak bedziesz kroia z materiau
tak samo szyje sie spudnice z 6 klinow tylko wtedy szerokosci pasa i bioder dzielisz na 6
i jeszcze jedno mozesz dodac po kika milimetrow na podstawy trapezow zebys miala troszeczke luzu
zamek wtedy wszywasz gdzie chcesz bo masz zawsze linie proste bez zaokragen

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

KURS KROJU I SZYCIA
Profesjonalny
Opisany "krok po kroku"
1069 kolorowych zdjęć!
Kompletny
Dostępny online
W Twoim domu!
Skuteczna reklama

20 tys. odsłon dziennie